Skip Navigation LinksAna Sayfa : Tüm Haberler : Haber Detay

1-7 Mart Yeşilay Haftası

06 Mart 2018 Salı  09:26:33    133

1-7 Mart Yeşilay Haftası

Yeşilay Haftası, bağımlılıklardan uzak,sağlıklı bir yaşama dikkat çekmek üzere her yıl 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanmaktadır. Yeşilay Haftası'nda sigara, uyuşturucu ve alkollü içkilerin topluma, aileye, bireye zararları anlatılır.  Madde bağımlılığının tüm dünyada önemli bir sorun haline geldiği günümüzde, bireylerin özellikle de çocuk ve gençlerin kötü alışkanlıklardan uzak durması,sağlıklı ve mutlu bir toplum oluşturmak için oldukça önemlidir. Şu anda dünyada en yaygın kullanılan bağımlılık yapıcı maddelerden birisi ve hatta ilki sigaradır. Sigara kullanımı ve sigara bağımlılığı önlenebilir bir sorundur.

Sigarayı kendi kendinize bırakabileceğiniz gibi, ihtiyaç duymanız halinde bu konuda uzman kişilerden de yardım alabilirsiniz. Sigara içip,bırakmak isteyen kişilere “Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı” ile hizmet verilmekte ve sigara bırakma poliklinikleri ile sigarayı bırakmak isteyen kişilere hizmet sunmaktadır

Bakanlığımız tarafından Uyuşturucu ile Mücadelede toplumun doğru bilgilendirilmesi ve bu konuda desteğe ihtiyacı olanlara gerekli danışmanlık hizmetinin verilmesi amacıyla  Alo 191 Uyuşturucu Danışma ve Destek Hattı kurulmuştur.Ayrıca aile hekiminize, devlet hastanelerinin psikiyatri polikliniklerine,  Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezlerine (AMATEM) ve Çocuk ve Ergen Madde Bağımlılığı Tedavi ve Eğitim Merkezlerine (ÇEMATEM) başvuru yaparak ihtiyacınız olan desteği alabilirsiniz.

Alkol kullanan ve tedavi olmak isteyen, bu konudaki problemlerine çözüm arayan kişi ve yakınları hastanelere bağlı Alkol ve Madde Bağımlılığı Tedavi Merkezleri(AMATEM) ile psikiyatri kliniklerine başvurarak tedavi olabilirler.

Ülkemizde önemli halk sağlığı sorunlarından biri olan ve bağımlılık yaptığı bilinen sigara, alkol ve uyuşturucu maddelerin mevcut zararları Yeşilay Haftası etkinlikleri kapsamında bütün vatandaşlarımıza anlatılmakta, bu alışkanlıkları bırakmanın ve bu alışkanlıklardan kaçınmanın yolları da gösterilmektedir.Emekli Arkadaşlarımızın Veda Yemeği Emekli Arkadaşlarımızın Veda Yemeği
23 Eylül 2019 Pazartesi  16:57:07   61